Mieszkanie na sprzedaż od dewelopera. Co musisz wiedzieć i na co zwrócić uwagę?

Czy również podobnie do mnie, jadąc codziennie do pracy mijasz co raz to nowe budynki mieszkalne? Przeglądając Internet, codziennie inny deweloper wystawia nowe mieszkanie na sprzedaż. W Polsce, rynek deweloperski od wielu lat kwitnie. Trudno nie zgodzić się z tym, że większość dorosłych osób marzy o swoich czterech kątach. Niezależnie od tego czy będzie to mała kawalerka, czy 4 pokojowe mieszkanie, mamy silną potrzebę zakupu nowych i nieużywanych mieszkań.

Nieruchomości bezpośrednio od dewelopera cieszą się szczególnym zainteresowaniem, ponieważ do Polski pomału dociera trend kupowania tego typu inwestycji. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ po wielu latach problemów tego sektora (np. upadki działalności, nieterminowość, niewywiązywanie się z umów), deweloperzy zaczynają zdawać sobie sprawę ze swojej ważnej roli w życiu każdego swojego klienta.

Mieszkania na sprzedaż od dewelopera są spełnieniem marzeń wielu ludzi. Wiadomym jest, że rynek pierwotny rządzi się swoimi prawami. Jak więc kupić nowe mieszkanie, tak aby nie stracić oszczędności swojego życia? Podpowiadamy kilka wskazówek, jak to zrobić.

Mieszkanie na sprzedaż- dokładne określenie budżetu

Kwestią od której trzeba wyjść jest rzetelne i dokładne określenie budżetu. Coraz częściej zdarza się, że osoby kupują mieszkanie za gotówkę, jednak musimy zgodzić się z tym, że w większości kupno jest finansowane poprzez kredyt, bank. Cena nieruchomości bezpośrednio od dewelopera nie zawiera zazwyczaj kosztów wykończenia lokalu. Dlatego, dowiedz się szczegółowo, co wchodzi w skład ceny podanej na stronie internetowej i oszacuj dalsze koszta.

Informacje o deweloperze oraz inwestycji

Kolejnym krokiem po określeniu naszego budżetu, będzie znalezienie rzetelnego i dobrego dewelopera oraz inwestycji, która na pierwszy rzut oka będzie nam odpowiadać (lokalizacja, wygląd zewnętrzny). W tym pomoże Ci internet, ponieważ obecnie mamy bardzo łatwy dostęp do wszelakich informacji. Opinie na temat konkretnego wykonawcy czy inwestycji znajdziesz tak naprawdę w kilka minut. Jeśli nie możesz ich wyszukać, może to budzić podejrzenia.

Pomimo tego, że ustawa deweloperska oraz rachunki powiernicze pośrednio zabezpieczają nas przed utratą pieniędzy, to zawsze istnieje ryzyko upadku danej firmy. Skutkować to może dalszym brakiem mieszkania. Dokładne i wnikliwe zbadanie kondycji dewelopera to podstawa. Dobrym pomysłem może okazać się sprawdzenie historii danej firmy i zweryfikowanie jakie mieszkania na sprzedaż zostały oddane do użytku od tej pory.
Kupowanie mieszkania, które jest już wybudowane jest obarczone nieco mniejszym ryzykiem, aniżeli kupowanie tzw. „dziury w ziemi”. Jeśli nie boisz się ryzyka, możesz zainwestować w mieszkanie, które widnieje jedynie na papierze.

Okolica nowego mieszkania

Każdy z nas decydując się na kupno mieszkania, zwraca uwagę na odległość od pracy, sklepów czy szkoły swoich dzieci. Jednak mimo tego, że mniej więcej wiemy w jakim rejonie danego miasta chcemy mieszkać, nie zawsze sprawdzamy jego najbliższe otoczenia (w promieniu 1 km). Nieruchomości bezpośrednio od dewelopera zazwyczaj znajdują się na obrzeżach większych miast. Jednak nie zawsze! W innym przypadku zawsze powinniśmy zwiedzić na piechotę najbliższą okolicę danej inwestycji, aby przekonać się na własnej skórze jak wygląda. Może się okazać, że za bezpieczną siatką znajdują się niebezpieczne miejsca, do których nie chcesz trafić po zmroku.

Podpisywanie umowy z deweloperem

Co z podpisywaniem umowy z deweloperem? Ma ona zazwyczaj formę aktu notarialnego, a osoby kupujące dzielą się z wykonawcą kosztami (po połowie). Można uznać, że jest to umowa przedwstępna (nie jest to umowa kupna-sprzedaży). Dokument tego typu powinien zawierać jak najwięcej szczegółów, np. planowaną datę zakończenia budowy, skutki niedotrzymania warunków, opis kar. Dzięki takiej umowie, Twoje interesy będą zdecydowanie lepiej zabezpieczone.

Nieruchomości bezpośrednio od dewelopera – płatność

Zakup nieruchomości bezpośrednio od dewelopera jest zabezpieczona tzw. rachunkiem powierniczym. Polega to na posiadaniu osobnego konta bankowego (dla każdej rodziny, mieszkania), na które kupujący wpłacają odpowiednią i wcześniej ustaloną ilość pieniędzy. Dzięki temu, nie posłużą one do budowy innych inwestycji, a będą dotyczyć tyko i wyłącznie tej.

Na koniec – dokładnie sprawdź co odbierasz

Nowe mieszkanie na sprzedaż wydaje się być bez wad. Nic bardziej mylnego! Uważa się, że nowe lokum jest na tyle świeże, że wszystko powinno być z nim w porządku. Po pierwsze upewnij się czy metraż  (wcześniej ustalony na planach) pokrywa się z tym rzeczywistym (jeśli nie, za każdy metr kwadratowy możesz otrzymać rekompensatę pieniężną). Po drugie sprawdź, czy wszystkie ściany/ podłogi są równe, a ściany proste. Następnie, zweryfikuj jak działają okna i czy są szczelne. Jeśli zauważysz jakiekolwiek błędy czy niedoróbki, od razu zgłoś to wykonawcy. Pamiętaj, że jeśli umowa jest poprawnie skonstruowana, Twoje nowe mieszkanie powinno być oddane w stanie idealnym.