Tych 5 rzeczy nie rób przed próbą zaciągnięcia kredytu hipotecznego

Nie każdy z nas może pozwolić sobie na zakup mieszkania za gotówkę. Można powiedzieć, że jest to nieosiągalne dla większości polskiego społeczeństwa. Z kolei zakup mieszkania od dewelopera to również marzenie większości z nas. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest kredyt hipoteczny wraz z wkładem własnym.

Do zaciągnięcia kredytu warto jest się przygotować nie tylko finansowo ale również merytorycznie. Musisz wiedzieć o tym, że niektóre nasze wcześniejsze decyzje mogą utrudnić, opóźnić lub całkowicie wstrzymać przyznanie nam pieniędzy. Prawdą jest, że nie na wszystko mamy wpływ, jednak większość kredytobiorców mogłaby podejmować różne, znaczące decyzje nieco później- np. tuż po przyznaniu kredytu. Czego absolutnie nie robić przed staraniem się o przyznanie odpowiedniego kredytu hipotecznego?

kredyt hipoteczny wskazówki

Pierwszy czynnik – zmiana pracy

Jest to jedna z najbardziej oczywistych rzeczy, jednak jak się okazuje, wiele ludzi o tym kompletnie zapomina lub nie jest to dla nich tak oczywiste. Kredyt hipoteczny, a właściwie jego zaciągnięcie to bardzo skomplikowany proces, w którym musimy udowodnić nasza stabilność finansową. Zmiana pracy tuż przed, powoduje w większości przypadków odwlekanie w czasie przyznanie nam pieniędzy.

Ten punkt jest o tyle kontrowersyjny, o ile nie spojrzymy na niego z nieco innej strony. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że zmiana pracy na lepiej płatną to pozytyw w oczach banku. Dzięki temu mamy np. większą zdolność kredytową. I jeśli chodzi o sam kredyt hipoteczny to nie- z jego przyznaniem nie powinno być problemu. Wszystko rozchodzi się tutaj o czas. Jeśli Cię nagli, tutaj może pojawić się kłopot.

Bardzo często na zakup mieszkania od dewelopera musimy decydować się dosyć szybko, ponieważ mieszkania potrafią sprzedawać się jak świeże bułeczki. W większości przypadków zmiana pracy wstrzymuje nasz kredyt na przynajmniej 3 miesiące. W różnych bankach może wyglądać to nieco inaczej. Przykładowo ING to jedynie miesiąc, natomiast inne oddziały konsekwentnie czekają przynajmniej 2.

Drugi czynnik – przejście z umowy o pracę na własną działalność gospodarczą

Wydawać by się mogło, że założenie własnej działalności gospodarczej przynieść nam może sporo korzyści, nie tylko finansowych. Okazuje się jednak, że w oczach banku jest to sytuacja jeszcze gorsza niż zmiana pracodawcy, a w opinii ekspertów jedna z najgorszych możliwych.

Jeśli chcesz wziąć kredyt hipoteczny, a dopiero co założyłeś/aś firmę, prawdopodobnie bank ruszy z procedurami dopiero za około 12 miesięcy. Większość banków zaakceptuje Twój dochód uzyskany z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej tylko i wyłącznie pod warunkiem, że jest ona prowadzona przez minimum rok. Co ciekawe i niepokojące dla kredytobiorców, niektóre banki wymagają nawet dłuższego czasu (np. 2 lata).

Trzeci czynnik – wcześniejsze zaciąganie innego kredytu

Jak wiadomo, życie może sprezentować nam różne niespodzianki. Dlatego na takie wyjątkowe sytuacje banki chętnie dają nam małe pożyczki, kredyty czy możliwość korzystania z kart kredytowych. Jak się okazuje, w chwili starania się o kredyt hipoteczny nie powinniśmy mieć zobowiązań tego typu. Bardzo często zaciągamy również kredyt gotówkowy na wkład własny.

Jeśli masz wysokie dochody nie musisz się tym bardzo przejmować. W takiej sytuacji można mieć zaciągnięte nawet kilka kredytów. Jeśli mimo tego dalej Twoja zdolność kredytowa nie ucierpiała, nie ma powodów do obaw. Jednak w większości przypadków, inny kredyt czy używana karta kredytowa, limity na koncie itd. przeszkadzają w uzyskaniu odpowiedniego kredytu hipotecznego.

zakup mieszkania od dewelopera

Czynnik czwarty – zwolnienie lekarskie

Zdecydowanie zbyt mało osób wie, jak ważna jest to kwestia. Na bankowych drukach dotyczących zatrudnienia i wysokości zarobków, często widnieje zapis mówiący o tym, czy dana osoba przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim.

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z tego, że jeśli nasz pracodawca zaznaczy okienko „TAK”, praktycznie w całości dyskwalifikuje to naszą aplikację. Mimo tego, że na zwolnieniu lekarskim otrzymujemy wypłatę, banki niezwykle opornie podchodzą do takich sytuacji. W innych bankach, analityk kredytowy będzie bardzo uważnie badał temat. Jak widać, mieszkanie od dewelopera w tym wypadku może nie być w zasięgu naszych możliwości.

Dodatkowo, nasza pensja na zwolnieniu jest mniejsza, co może negatywnie wpłynąć na zdolność kredytową. Eksperci uczulają nas przed taką sytuacją. O ile nasze zwolnienie jest jedynie kilkudniowe, a my możemy zaczekać kilka dni, nie ma z tym większego problemu. Najgorsza sytuacja jest wtedy, kiedy starając się o przyznanie pieniędzy, jesteśmy na dłuższym urlopie lekarskim. Dobrym przykładem jest tutaj okres ciąży. Ubieganie się o kredyt powinno nastąpić tutaj przed zajściem w ciążę (jeśli zależy nam na czasie).

Generowanie dużych kosztów w firmie

Ten punkt dotyczy osób prowadzących firmę dłużej niż rok czy dwa. Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny pamiętaj o tym, aby dokładnie przeanalizować i przemyśleć duże ruchy finansowe w firmie. Warto pamiętać o tym, że podatki idą w parze z kredytami. Rynek pierwotny mieszkań jest bezlitosny. Jeśli nie dostaniesz wymarzonego kredytu, Twoje upragnione cztery kąty mogą stać się poza Twoim zasięgiem na wiele lat. Dlatego wszelakie ryzykowane ruchy w firmie powinny być na ten czas wstrzymane.