Zakup mieszkania od dewelopera – 5 aspektów, na które musisz zwrócić uwagę

Nie da się ukryć, że zarówno w centrach dużych (oraz mniejszych) miast jak i na obrzeżach, możemy zaobserwować co raz to nowsze budynki mieszkalne- apartamentowce i bloki. W Polsce, rynek deweloperski od kilku lat kwitnie, a nowe mieszkania stały się obiektem pożądania wielu młodych oraz starszych osób.

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że niemal każdy marzy o swoich czterech kątach. Niezależnie czy jest to mała kawalerka, czy 5 pokojowy apartament. Na zakup mieszkania od dewelopera może pozwolić sobie coraz więcej ludzi. Polacy coraz chętniej zaczynają korzystać z tego rozwiązania. Nic dziwnego, gdyż po wielu latach problemów tego sektora, deweloperzy zdali sobie sprawę ze swojej istotnej roli. W ciągu kilku ostatnich lat, coraz rzadziej słyszy się o upadkach działalności deweloperskiej, nieterminowości czy niewywiązywaniu się z umów.

Nowe mieszkania od dewelopera są spełnieniem marzeń wielu z nas. Dzięki nim jesteśmy w stanie doświadczyć nieco więcej luksusu, niż kupując mieszkania z rynku wtórnego. Piękny teren wokół, nowoczesne rozwiązania architektoniczne czy ułatwiony dostęp do sklepów to jedne z najważniejszych korzyści nowych osiedli. Rynek pierwotny rządzi się swoimi prawami, a ceny mieszkań są zazwyczaj duże wyższe niż tych „z drugiej ręki”. Zakup mieszania od dewelopera to ciekawy i obszerny temat. Jak w nie zainwestować, aby nie stracić oszczędności swojego życia? Poznaj 5 jasnych wskazówek.

nowe mieszkania

1. Nowe mieszkania a budżet

Pierwszą i podstawową kwestią, od której trzeba wyjść jest dokładne i rzetelne określenie budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na zakup i remont mieszkania. Obecnie, rzadko zdarza się, aby osoby kupowały mieszkanie za gotówkę, w większość inwestycja ta jest finansowana przez bank (kredyt). Na zakup mieszkania od dewelopera składa się cena wybranego domu, koszty podpisania umów (np. notariusz) oraz remont i wyposażenie. W rozmowie z deweloperem warto jest dowiedzieć się szczegółowo, co wchodzi w skład ceny (podanej np. w Internecie).

2. Znalezienie odpowiedniego dewelopera i inwestycji

Po określeniu naszego budżetu, kolejnym krokiem będzie znalezienie rzetelnego dewelopera, oraz inwestycji, którą w danym czasie przeprowadza. Pomoże Ci w tym Internet, a obecnie mamy szeroki dostęp do informacji. Opinie na temat inwestycji czy dewelopera znajdziesz w kilka minut.

Jeśli nie możesz ich zlokalizować, warto jest być podejrzliwym. Nie warto „igrać z losem”, mimo tego że ustawa deweloperska czy rachunki powiernicze niejako nas zabezpieczają (np. przed utratą pieniędzy). Zawsze jednak istnieje ryzyko upadku danej firmy, na co my- klienci nie mamy wpływu. Wnikliwe zbadanie kondycji, inwestycji czy konkurencji dewelopera to podstawa.

3. Zakup mieszkania od dewelopera a okolica

Decydując się na zakup mieszkania, musimy wziąć pod uwagę jego lokalizację. Mimo tego, że mniej więcej wiemy w jakim rejonie miasta będzie znajdować się dana inwestycja, nie zawsze sprawdzamy jej okolicę. Zwykle nowe mieszkania powstają na obrzeżach miast. Jednak nie zawsze, ponieważ obecnie bez problemu możemy znaleźć nowe inwestycje w centrum . Mimo tego, że są to zazwyczaj obiekty ogrodzone, zawsze warto sprawdzić najbliższą okolicę. Zwróć uwagę na sklepy, przychodnie, siłownie ale również na potencjalnie niebezpieczne miejsca.

Innym aspektem jest sprawdzenie dojazdu czy dostępu do komunikacji miejskiej. Jeśli nie posiadasz auta, ta informacja będzie niezwykle istotna.

rynek pierwotny

4. Umowa deweloperska i płatności

Jeśli jesteś na etapie podpisywania umowy z deweloperem to wiesz, że jest to kolejny istotny etap. Zazwyczaj ma ona formę aktu notarialnego, a klienci dzielą się kosztami jej zawarcia po połowie.
Uznaje się, że jest to umowa przedwstępna (nie jest ona umową kupna-sprzedaży). Taki dokument powinien zawierać dużo szczegółów (chociażby datę zakończenia budowy, opisy kar, skutki niedotrzymania warunków). Zakup mieszkania od dewelopera będzie wtedy niejako zabezpieczony.

Większość ofert tego typu jest objęta tzw. rachunkiem powierniczym. Co on daje? Jest to pewne zabezpieczenie, które polega na posiadaniu osobnego konta bankowego. Kupujący przelewa na nie odpowiednią i wcześniej ustalona ilość pieniędzy. Posłużą one wyłącznie do budowy Twoje mieszkania, a nie innych inwestycji dewelopera.

5. Na koniec – sprawdź dokładnie co odbierasz

Większość ludzi uważa, że nowe mieszkania są na tyle świeże, że wszystko powinno być z nimi w porządku. Nic bardziej mylnego! Przede wszystkim, sprawdź czy wcześniej ustalony (na papierze) metraż pokrywa się z tym rzeczywistym. Jeśli nie, możesz otrzymać rekompensatę pieniężną za każdy brakujący metr kwadratowy.

Po drugie zweryfikuj, czy wszystkie podłogi oraz ściany są równe i proste. Kolejna kwestią są okna. Oceń, jak się otwierają i zamykają oraz czy są szczelne (przynajmniej na pierwszy rzut oka). Jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek niedoróbki i błędy, od razu zgłoś je przedstawicielowi dewelopera. Dzięki temu unikniesz wszelakich nieprzyjemności związanych z wydawaniem dodatkowych pieniędzy na remonty i poprawki. Jeśli umowa została poprawnie skonstruowana, nowe mieszkanie powinno być oddane w stanie idealnym.